مفاهیم گمرکی

مفاهیم گمرکی

اعتبار اسنادی غیرفعال (LC NON Operative)

اعتباری است که گشایش شده و به ذی‌نفع ابلاغ گردیده است اما در متن آن شرایطی ذکر شده تا در صورت تحقق آن شرایط این اعتبار اسنادی فعال گردد.

اعتبار اسنادی یوزانس Usance LC

اعتباری است که پرداخت وجه کالا به فروشنده در صورت تحقق شرایط اعتبار بصورت مدت دار ( 90 یا 180 روز) توسط بانک گشایش کننده اعتبار یا بانک کارگزار پرداخت می‌گردد.

فرم S.A.D در گمرک 

سند یا اظهار نامه واحد گمرکی است که به منظور یکسان سازی جمع‌آوری اطلاعات و پردازش ماشینی آن طراحی گردیده است .

CRF

یک سند گمرکی است که توسط مؤسسات بازرسی کالا صادر می‌شود و نشان می‌دهد که قیمت کالا در مبدأ مورد تایید شرکت بازرسی قرار گرفته است .

معامله Bay back

فروشنده در یک کشور خارجی ماشین آلات و دانش فنی و تأسیسات و امکانات را به کشور خریدار می‌دهد تا در آنجا کالا تولید شود و به کشور فروشنده برگردد .

فرم SD

از مفاهیم گمرکی سندی که تولیدکننده کالا به موجب آن کتباً اقرار می‌کند که کالای تولید شده مطابق استاندارد خواسته شده آن تولید گردیده است .

فرم MD

اظهار نامه تولید کننده کالاست که به موجب آن تایید می‌کند کالا براساس ضوابط استاندارد تولید گردیده است.

گواهی SFR

گواهی ثبت استاندارد در موسسه استاندارد است.

منطقه آزاد تجاری

– صنعتی قسمتی از قلمرو سیاسی یک کشور که کالای عرضه شده در آنجا از لحاظ ارتباط حقوق و عوارض ورودی مشمول نظارتهای معمول گمرکی نمی‌شود. واردات کالا به مناطق آزاد از خارج تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد جمهوری اسلامی و مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی ( UCP500 ) بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور مستثنی می‌باشد . کشورهای CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال 1991 تاسیس گردیده و اتحادیه ای است که از جنبه‌های قوانین داخلی و بین المللی جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق شده است و سه کشور روسیه، اوکراین و روسیه سفید آن را بنیاد نهاده اند و کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی و گرجستان به عضویت آن درآمده‌اند.

بازارچه های مرزی

محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا قرار دارند و اهالی دو طرف می‌تواند کالا و محصولات مورد نیاز خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات در این بازارچه‌ها عرضه نماید.

روش خریدهای متقابل

روش خریدی است که در آن پرداخت بهای کالای خریداری شده بصورت غیرنقدی صورت می‌گیرد.

ورود موقت رویه گمرکی است که به موجب آن برخی از کالاها بدون پرداخت حقوق ورودی عوارض به قصد خروج مجدد در مدت مقرر وارد قلمرو گمرکی می‌گردد و سه گونه است : ۱– ورود موقت کالا جهت تعمیر یا تولید و بسته بندی ۲– ورود موقت به منظور نمایش در نمایشگاه ها ۳– ورود موقت خودرو

روش‌های پرداخت در معاملات تجاری

در حال حاضر متداول‌ترین و مهمترین شیوه پرداخت در معاملات که در دنیا متداول است روش پرداخت با شیوه اعتبارات اسنادی است. اعتبارات اسنادی تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده می‌گیرد تا در قبال اخذ اسناد معینی، مطالبات ذی‌نفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد، یا برات وی را قبول نویسی کند، یا حواله‌های درخواستی وی را پرداخت کند و یا بانک دیگری را مأمور این عملیات نماید. این پرداخت یا از طریق برات ارزی ( B/E ) و یا اعتبارنامه (L/C ) صورت می‌گیرد.

اعتبار نامه (L/C)

فرم قراردادی است که به موجب آن بانک بازکننده اعتبار بنا به درخواست خریدار، بانک دیگری را که بانک ذی‌نفع یا کارگزار نام دارد مجاز می‌دارد حداکثر تا پایان مدت تعیین شده، اسناد حمل کالاهای مورد معامله را به بانک تسلیم کند و آن بانک حداکثر تا میزان اعتبار را پرداخت نماید. بانک کارگزار سپس اسناد مزبور را جهت واگذاری به خریدار برای بانک دستور دهنده ارسال می‌کند. اعتبار نامه قابل معامله نمی‌باشد.

برات ارزی (B/E )

برات ارزی توسط فروشنده ( ذی‌نفع ) نوشته می‌شود و از طریق بانک ابلاغ کننده یا بانک ذی‌نفع ارسال می‌شود و پس از قبول نویسی، صادرکننده یا فروشنده می‌تواند بلافاصله و یا بعد از تاریخ تعیین شده مبلغ مندرج در آن را دریافت کند. برات قابل معامله است .
فاینانس

در مواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتبار اسنادی مدت دار نمی‌گردد و خریدار به خاطر فقدان نقدینگی قادر به افتتاح اعتبار اسنادی نمی‌باشد معمولاً خریدار از یک شرکت مالی درخواست می‌کند که وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند و بهره گیرد. این موسسات را فاینانس مالی می‌گویند .

اصطلاحات گمرک

مفهوم گمرک

شورای همکاری گمرکی و سازمان جهانی گمرک،گمرک را چنین تعریف نموده است.‏ گمرک عبارتست از سازمانی دولتی که مسئول اجرای قوانین گمرکی و وصول حقوق و عوارض ورودی{واردات} و خروجی{صادرات} و همچنین مسئول قوانین و مقررات واردات، ترانزیت و صادرات کالاها می‌باشد.

 

 

 

713 بازدید
دیدگاه شما
بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید