تشریفات جدید صادرات در گمرک از ١٧ تیرماه اجرایی می شود

◀️تشریفات جدید صادرات با هدف تسهیل و کاهش فرایندهای گمرکی از ١٧ تیرماه اجرایی می شود.

◀️به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، بخشنامه جدید گمرک در کاهش تشریفات صادرات به گمرکات سراسر کشور از اواسط تیرماه اجرایی خواهد شد. بنا بر این بخشنامه، گمرک تسهیلات جدیدی را در جهت تسهیل تشریفات گمرکی و بهبود فضای کسب و کار برای صادرکنندگان در نظر گرفته است که به این ترتیب با حذف و ادغام تشریفات صادراتی، حذف پلمپ در مرز، کاهش تشریفات گمرکی در مسیر سبز و زرد گام مهمی در پیاده سازی مدیریت هوشمند و سیستمی برداشته است.

◀️با اجرایی شدن بخشنامه جدید در گمرکات، مسیراظهارنامه های صادراتی درسه بخش کنترل سطح یک (سبز)، کنترل سطح دو (زرد) وکنترل سطح سه (قرمز) درسیستم انتخاب مسیر تعیین می شود.

◀️محموله اظهارنامه های صادراتی با کنترل سطح یک (سبز) و دو (زرد) و یا اظهارنامه های صادراتی متقاضی ارزیابی در محل نیازی به ورود به گمرک مبدا ندارند و مستقیم به مرزهای خروجی هدایت می شوند.

◀️همچنین در تسهیلات جدید فرآیند توزین که پیش از این در گمرک مبدا انجام می شد و معطلی فراوانی برای کامیون ها ایجاد کرده بود، نیز حذف شده است. آنها می توانند پس از بارگیری از انبار بدون معطلی ، مستقیما به مرزهای خروجی حرکت کنند.

◀️‏ در این اقدام جدید گمرک ایران دو فرآیند کارشناسی و ارزیابی ادغام شده و بررسی اظهارنامه ها در یک مرحله انجام می شود.

◀️افزون بر این، بررسی اظهارنامه های سطح دو (زرد) حذف شده و بررسی این اسناد درگمرک مقصد انجام می شود. بنابراین گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه جدید به صادرکنندگان مسیر سطح دو (زرد) این امکان را داده است که بررسی اظهارنامه و مدارک اسنادی تنها در گمرک مبدا انجام شود و در گمرک مقصد دیگر نیازی به بررسی نخواهد بود.

◀️براساس بخشنامه جدید گمرک، برای حامل های سطح های یک (سبز) و دو (زرد) از این پس نیازی به الصاق پلمپ نیست و این فرآیند از این دو مسیر حذف شده است، آنها می توانند بدون پلمپ به سمت مرزهای خروجی بروند. کالای صادراتی در مرز مورد ارزیابی کارشناسان گمرک قرار می گیرد و در صورت لزوم پلمپ و از مرز خارج می شود، این روند معطلی کالای صادراتی را از مبدا تا مرز به حداقل می رساند.

◀️اقدامات اخیر گمرک ایران این امتیاز را به اظهارنامه های کنترل سطح یک(سبز)و دو (زرد) داده است که به راحتی و بدون تشریفات دیگری، از انبار یا کارخانه محل تولید محصول در مبدا بدون هیچ گونه کنترل و صرفا با اظهار الکترونیکی به گمرک آن هم در محل دفتر کار عبور کنند. تنها اظهارنامه هایی که در مسیر کنترل سطح سه (قرمز) قرار می گیرند تشریفات گمرکی آنها در گمرکات داخلی انجام خواهد شد. در خصوص اظهارنامه های «ارزیابی در محل» که در کنترل سطح سه قرار می گیرند الصاق پلمب و ثبت شماره آن توسط گمرک مبدأ صادرات انجام می شود و صادرکننده بدون مراجعه حضوری و صرفا با درخواست ارزیابی در محل از سامانه جامع گمرکی فرایند تشریفات صادرات را انجام می دهد.

◀️لازم به ذکر است که گمرک ایران امکان ویرایش اطلاعات اظهارنامه های صادراتی در گمرکات مرزی را به صادرکنندگان داده است و در واقع بنا بر این اقدام جدید گمرک، در صورت کشف هرگونه مغایرت در اطلاعات مندرج در اظهارنامه های صادراتی، ویرایش اطلاعات اظهارنامه پس از بررسی و تأیید طبق مقررات توسط گمرک مرز خروج، در همان گمرک مرزی قابل انجام است در حالی که در گذشته اظهارنامه ها برای بررسی و ویرایش می بایست به گمرک مبدا صادرات بازگردانده شوند.

 

 

دفاتر نوین ترخیص

دفتر مرکزی: تهران- میدان آرژانتین – خیابان بخارست – خیابان احمدیان – (پانزدهم وزرا) – پلاک 24-ساختمان نیکان – طبقه دوم –واحد 202(گمرک تهران – گمرک غرب –گمرک فرودگاه امام خمینی-گمرک فرودگاه پیام )

تلفن: 41534-+9821            فکس:+98 21 887 07683                       ایمیلinfo@novintarkhis.com

دفتر بندر عباس : استان هرمزگان – شهرستان بندر عباس – میدان یادبود- بلوار امام خمینی – تقاطع بلوکی به سمت سه راه سازمان – ساختمان مدیا- طبقه 2- واحد 204 (گمرک شهید رجائی – گمرک باهنر )

تلفن : 3-2254581-+98763          فکس:+76 322 545 84      ایمیل : h.nafasi@novintarkhis.com

دفتر بندر امام‌خمینی : اهواز – بندر امام خمینی – بلوکیها- جنب مؤسسه آرمان – ساختمان مردانی – طبقه سوم(گمرک امام خیمینی –گمرک خرمشهر – گمرک آبادان –گمکر بوشهر )

تلفکس : 2228328-+98615     ایمیل:ehsan.pordel@novintarkhis.com

دفتر انزلی:بندر انزلی – قازیان – میدان گمرک – خیابان بایندر – جنب بازرگانی تالشپور – پلاک 25

(گمرک بندر انزلی )

تلفن : 44443808-+9813               فکس: +9813 44443809       ایمیل :info@novintarkhis.com

 

 

261 بازدید
دیدگاه شما
بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید