ترخیص کالا چیست؟ و چه مدارکی جهت ترخیص کالا نیاز است؟

ترخیص کالا

پس از اینکه هر محموله ای،به هر نحوی، به یکی از گمرکات کشور حمل شد، می بایست توسط صاحب کالایی که در بارنامه مندرج شده از گمرک ترخیص شود. ترخیص کالا به مجموعه فرآیندهایی که تحت نظر گمرک و در راستای پرداخت عوارض جهت واردات کالا به کشور که توسط دولت اخد میگردد، را میگویند.

گمرک وظایف مختلفی از جمله کنترل کیفیت کالا ( به کمک سازمان های همجوار) ایجاد فیلتر های قانونی جهت واردات و صادرات هر کالا و موارد دیگر را باید بررسی کند تا اجازه ورود هر محموله ای به ایران را بدهد تا بتوان آیا محصول را ترخیص کرد.

آموزش ترخیص کالا برای صاحبان کالا، ترخیص کاران، افراد فعال در حوزه واردات و صادرات و حتی شرکت هایی که بصورت تخصصی این کار را انجام می دهند، باید در اولویت باشد تا از مشکلاتی که ممکن است در آینده دچار آن شوند جلوگیری شود.

از این رو پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی جهت واردات یا صادرات با افراد و شرکت های خبره در این زمینه مشاوره های لازم را دریافت نمایند.

 

چه کسانی گذارشان به گمرک جهت ترخیص کالا میخورد؟

به طور واضح هر کسی که اقدام به واردات و صادرات کالا از/به کشور را به صورت حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و حمل و نقل دریایی داشته باشد باید با تحت نظر گمرک انجام دهد. تفاوتی ندارد که بار اضافی شما را به صورت مسافری در فرودگاه به گمرک ارجاع دهند یا یک کانتینر 40 فوت بار وارد ایران کنید.
وظیفه گمرک بازرسی این کالا و اخذ عوارض کالا از شماست. پس اگر میخواهید اقدام به واردات کنید باید با این مساله آشنائی کامل داشته باشید.

چه مدارکی جهت ترخیص کالا مورد نیاز است؟

مدارکی که شما جهت ترخیص کالای خود نیاز دارید، بستگی به نوع کالائی دارد که شما اقدام به واردات آن کرده اید. فرض کنید کسی که اقدام به واردات کالای پزشکی، خوراکی و داروئی را دارد باید مدارک به مراتب بیشتری را نسبت به کسی که اقدام به واردات آهن میکند را فراهم کند. اما چند مورد برای همه الزامی است:

– ابتدا باید شما کارت بازرگانی داشته باشید یا ترخیص کالای خود را به عهده یک شرکت بازرگانی بگذارید.

– ترخیصیه Delivery Order

– قبض انبار Warehouse Receipt

– بارنامه Bill of Lading

– پیش فاکتور یا پروفرما اینویس Proforma Invoice

– فاکتور Invoice

–  لیست عدل بندی Packing List

– گواهی مبدا Certificate of Origin (در صورت وجود)

– ثبت سفارش بازرگانی Purchase Order

– بیمه نامه Insurance (درصورت وجود)

 

497 بازدید
دیدگاه شما
بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید