برگزاری جلسات ماهانه برای صادرکنندگان در گمرک / فاصله میان گمرک و بازرگانان کوتاه شد

برگزاری جلسات ماهانه برای صادرکنندگان در گمرک / فاصله میان گمرک و بازرگانان کوتاه شد

 

◀️رییس کنفدراسیون صادرات ایران از برگزاری جلسات ماهانه صادرکنندگان با مسوولان گمرک خبر داد.

◀️محمد لاهوتی از برگزاری جلسات ماهانه بخش خصوصی با گمرک خبر داد و گفت: با توصیه رئیس کل گمرک، جلساتی به صورت مستمر و منظم و ماهانه با بخش خصوصی برگزار می شود . کنفدراسیون صادرات از تشکل ها در حوزه های مختلف دعوت می کند تا موارد و مشکلات را در این جلسات به بحث و بررسی گذاشته شود.

◀️وی با اشاره به تعامل بخش خصوصی با گمرک گفت: در دولت یازدهم این تعامل پررنگ تر شد. در نهایت با دستورالعمل ماده 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار که معاون اول رئیس جمهور در اسفند ماه ابلاغ کردند، تصمیمی بدون نظر خواهی از بخش خصوصی انجام نمی‌شود. اجرای این دستورالعمل، در جهت اجرای قانون و شنیدن نظرات بخش خصوصی به عنوان نکته ای مثبت است.

◀️لاهوتی ادامه داد: اگر بخواهیم یکی از سازمانهای پیشران در پیگیری این دستورالعمل اشاره کنیم، قطعا می توانیم نام گمرک را بیاوریم .خوشبختانه از زمانی که آقای کرباسیان مسئولیت پذیرفتند، بسیاری از مشکلاتی که قبلا وجود داشت با شنیدن صدای بخش خصوصی و بررسی آنها این مشکلات مرتفع شد.

◀️او در خصوص ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت یازدهم نیز گفت: علی رغم اینکه ممکن است در اجرا با نقدهایی همراه باشد اما در کل فاصله میان گمرک و بازرگانان را کوتاه کرد و قدم بسیار خوبی برداشته شده است.

◀️به عقیده رئیس کنفدراسیون صادرات، از یک جهت دولت الکترونیک شکل گرفته و از جهت دیگر ارتباط مدیریت گمرک با بخش خصوصی می‌تواند روز به روز پنجره را قوی‌تر کند.

◀️به باور لاهوتی، کاهش قاچاق و تخلفات از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اتفاق افتاده است. در واقع گمرک پیشران دولت الکترونیک شده است.

◀️لاهوتی همچنین توضیح داد که گمرک مجری مصوبات سازمانهای دیگر است و به همین دلیل اگر مشکلی هم وجود دارد عملا نمی تواند مشکل گمرک باشد. گمرک دستورات و مسوولیتهای واگذار شده را اجرا می کند.

◀️بر همین اساس ، لاهوتی معتقد است که در حوزه صادرات کمترین مشکلات در گمرک وجود دارد.

◀️رئیس کنفدراسیون صادرات افزود: مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمدتا در بحث واردات مواد اولیه است. هزینه های بندری و ماندگاری و رسوب آنها، لابراتور و بحث های موردی کالا ها است که هزینه بر و زمانبر است. بنابراین اگر بتوانیم مشکلات حوزه واردات خصوصا واردات ورود موقت را به طور کامل برای واحدهای تولیدی و صادر کننده برطرف کنیم ، می تواند کمک شایانی به افزایش ورود موقت در جهت صادرات باشد.

◀️در پایان، لاهوتی تاکید کرد: هر جا دولت از نظرات بخش خصوصی استفاده کرده و گوش شنوا داشته در پیش برد اهداف ملی و منافع کشور سرعت بهتری داشته است. هرجا توجه به حرف بخش خصوصی ندارد مشکلات جدی تر خواهد داشت. مصداق آن، دریافت عوارض صادراتی بود که بدون توجه به بخش خصوصی وضع شد و بعد از مدت کوتاهی مجبور به لغو آن شدند ولی بازارهای صادراتی را از دست دادیم و لطمات جدی به صادرات وارد شد. خوشبختانه در دولت یازدهم کمتر شاهد چنین تصمیماتی بودیم.

 

1156 بازدید
دیدگاه شما
بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید